Coronavirus: New guidance

Meet outside rather than inside where possible. Keep 2 metres apart from people that you don’t live with. Minimise travel in and out of affected areas. Get tested twice a week and isolate if positive

Coronavirus: New guidance

Make up of the council as it stands

Alexandra Ward

Result: Zahid Chauhan - Labour and Cooperative Party Elected

Name of Candidate Party Number of votes
CHAUHAN
Zahid
Labour and Cooperative Party 1619 Elected
CHAVERRA VALENCIA Andrea Green Party 187
DINOFF
Martin Alexander
Liberal Democrats 129
FORD
Jonathan Hesketh
Conservative Party Candidate 399

Chadderton Central Ward

Result: Elaine Taylor - Labour Party Elected

Name of Candidate Party Number of votes
BEELEY
Barbara Ann
Liberal Democrats 131
DICKENSON
Jack
Northern Heart (UK) Oldham 184
MAHONEY
Jess
Green Party 188
MIAH
Sharif
Conservative Party Candidate 910
TAYLOR
Elaine
Labour Party 1356 Elected

Chadderton North Ward

Result: Islam Mohammed Nazrul - Labour Party Elected

Name of Candidate Party Number of votes
CLAYTON
Daniel
Green Party 142
GLOSTER
Katie Helen
Liberal Democrats 128
ISLAM
Mohammed Nazrul
Labour Party 1603 Elected
JAHAN
Mohammed Shah
Conservative Party Candidate 521
WOODWARD
Tracy Samantha
Independent 974

Chadderton South Ward

Result: Chris Goodwin - Labour Party Elected

Name of Candidate Party Number of votes
AKIN
Bernard Michael
UKIP 66
BARNES
Robert
Conservative Party Candidate 1022
BEESTON
Joe
Liberal Democrats 76
GOODWIN
Chris
Labour Party 1186 Elected
JACKSON
Cath
Northern Heart (UK) Oldham 83
RODDY
Lisa Martine
Workers Party of Britain 83

Coldhurst Ward

Result: Abdul Jabbar - Labour Party Elected

Name of Candidate Party Number of votes
AZAD
Montaz Ali
Independent 2171
BETTERIDGE
Jean
Green Party 104
CAHILL
David James
Conservative Party Candidate 237
JABBAR
Abdul
Labour Party 2242 Elected
SCHOLES
Mick
Liberal Democrats 67

Crompton Ward

Result: Diane Williamson - Liberal Democrats Elected

Name of Candidate Party Number of votes
QUIGG
Lewis
Conservative Party Candidate 1045
SHAH
Basit
Labour Party 390
VALENCIA-SHAW
Lina Maria
Green Party 144
VANCE
Rob
Northern Heart (UK) Oldham 148
WILLIAMSON
Diane
Liberal Democrats 1245 Elected

Failsworth East Ward

Result: Neil Anthony Hindle - Failsworth Independent Party Elected

Name of Candidate Party Number of votes
HINDLE
Neil Anthony
Failsworth Independent Party 1765 - Elected
JACQUES
Liz
Labour Party 1029
MIAH
Shefur
Conservative Party Candidate 206
THOMPSON
Lynne Christine
Liberal Democrats 41

Failsworth West Ward

Result: Mark Jeffery Wilkinson - Failsworth Independent Party Elected

Name of Candidate Party Number of votes
BATES
Warren William
Independent 223
DARLINGTON
Richard Neville
Liberal Democrats 33
FIELDING
Sean Eric
Labour and Cooperative Party 1281
HUSSAIN
Jawaad
Conservative Party Candidate 177
WILKINSON
Mark Jeffrey
Failsworth Independent Party 1472 Elected

Hollinwood Ward

Result: Kyle James Phythian - Labour Party Elected

Name of Candidate Party Number of votes

BAILEY
Ronald James

Proud of Oldham and Saddleworth 361
LORD
Brian
Liberal Democrats 101
PHYTHIAN
Kyle James
Labour Party 1036 - Elected
STOCKTON
Michele
Conservative Party Candidate 478

Medlock Vale Ward

Result: Abid Sahr - Conservative Party Candidate Elected

Name of Candidate Party Number of votes
ABID
Sahr
Conservative Party Candidate 1845 Elected
ATEEQUE
Ur-Rehman
Labour and Cooperative Party 1277
BIRCHALL
Mark
Proud of Oldham and Saddleworth 652
PENDLEBURY
Rachel
Liberal Democrats 102

Royton North Ward

Result: Dave Arnott - Conservative Party Candidate Elected

Name of Candidate Party Number of votes
ARNOTT
Dave
Conservative Party Candidate 1213 Elected
GOLDRING
Paul Francis
Proud of Oldham and Saddleworth 295
GOSLING
Russ
Liberal Democrats 130
HARWOOD
Mick
Labour and Cooperative Party 1122
JONES
Colin Francis
Reform UK 57

Royton South Ward

Result: Amanda Chadderton - Labour Party Elected

Name of Candidate Party Number of votes
BERRY
Ken
Liberal Democrats 121
BOND
Ian James
Conservative Party Candidate 994
CHADDERTON
Amanda
Labour Party 1109 Elected
FIANDER TAYLOR
Anne
Northern Heart (UK) Oldham 147
PRINCE
Anthony Joseph
UKIP 101
STIDWORTHY
Jim
Green Party 196

Saddleworth North Ward

Result: Luke Lancaster - Conservative Party Candidate Elected

Name of Candidate Party Number of votes
BANAWICH
Kathryn Louise
Green Party 235
GREEN
Chris
Reform UK 29
GREEN
Connor Daniel
Labour and Cooperative Party 663
HARKNESS
Garth
Liberal Democrats 902
LANCASTER
Luke
Conservative Party Candidate 1316 Elected
TARBUCK
Gary Stuart
Proud of Oldham and Saddleworth 562

Saddleworth South Ward

Result: Max Joseph Woodvine - Conservative Party Candidate Elected

Name of Candidate Party Number of votes
BANAWICH
Brian
Green Party 244
BISHOP
Helen Louise
Independent 321
DAWSON
Kevin Anthony
Liberal Democrats 612
HODGSON
Simon James
Proud of Oldham and Saddleworth 425
SHUTTLEWORTH Stephanie Lauren Labour Party 885
WOODVINE
Max Joseph
Conservative Party Candidate 1383 Elected

Saddleworth West and Lees Ward

Result: Mark Kenyon - Liberal Democrats Elected

Name of Candidate Party Number of votes
CAHILL
Antony
Conservative Party Candidate 631
KENYON
Mark
Liberal Democrats 975 Elected
RUSTIDGE
Ken
Labour and Cooperative Party 731
SHILTON
Paul
Proud of Oldham and Saddleworth 933

Shaw Ward

Result: Howard David Sykes - Liberal Democrats Elected

Name of Candidate Party Number of votes
ALI
Syed Maruf
Labour Party 400
HINCE
Marc James
Proud of Oldham and Saddleworth 574
LORD
Tom
Conservative Party Candidate 305
SYKES
Howard David
Liberal Democrats 1191 Elected

St.James Ward

Result: Beth Sharp - Conservative Party Candidate Elected

Name of Candidate Party Number of votes
BALL
Cath
Labour Party 843
CROOKS
Amoy
Proud of Oldham and Saddleworth 285
GLOSTER
Joe
Liberal Democrats 99
PAKEMAN
Roger Mark
Green Party 100
SHARP
Beth
Conservative Party Candidate 1042 Elected

St.Mary's Ward

Result: Aftab Hussain - Independant Elected

Name of Candidate Party Number of votes
AFTAB
Hussain
Independent 2212 Elected
LORD
Pat
Liberal Democrats 158
MEADOWCROFT
Miranda
Green Party 110
RAHMAN
Mujibur
Conservative Party Candidate 214
YOUSAF
Imran
Labour Party 1909

Waterhead Ward

Result: Ros BirchLabour and Cooperative Party Elected

Name of Candidate Party Number of votes
BIRCH
Ros
Labour and Cooperative Party 1260 Elected
DAWSON
Linda
Liberal Democrats 334
HUSSAIN
Sajjad
Conservative Party Candidate 546
SOLAIMAN
Freedom
Green Party 118
TAYLOR
Paul
Northern Heart (UK) Oldham 268

Werneth Ward

Result: Fida Hussain - Labour Party Elected

Name of Candidate Party Number of votes
HUSSAIN
Fida
Labour Party 2705 Elected
PENDLEBURY
Keith
Liberal Democrats 268
RAHMAN
Mohammod Wabaydur
Conservative Party Candidate 423

Voter turnout

Ward Turnout %
Alexandra 32.04%
Chadderton Central 34.08%
Chadderton North 40.39%
Chadderton South 31.25%
Coldhurst 53.91%
Crompton 36.61%
Failsworth East 38.87%
Failsworth West 40.32%
Hollinwood 25.65%
Medlock Vale 42.32%
Royton North 36.69%
RoytonSouth 32.72%
Saddleworth North 47.51%
Saddleworth South 47.22%
Saddleworth West and Lees 38.93%
Shaw 32.71%
St Mary's 47.81%
St James 28.95%
Waterhead 29.27%
Werneth 38.91%
Total turnout % 38.05%

Previous election results

Results of previous general, local and parish elections: